İLKOKUL TANITIM FİLMİ    

OHRİD PEARL FESTİVALİNDEN “EN İYİ SAHNE PERFORMANSI” ÖDÜLÜYLE DÖNDÜK

28.06.2018

Özel Atayurt Okullarının ilk ve ortaokul öğrencilerinden oluşan Halk Oyunları Ekibi, yedinci kez düzenlenen “Yurtdışı Halk Oyunları Festivali ve Kültür Gezisi”ni bu yıl da başarıyla tamamladı.

Makedonya’nın Ohrid kentinde düzenlenen Uluslararası Ohrid Pearl Halk Dansları Festivaline, yirmi öğrenci, on dört öğretmen ve idareciden oluşan bir kafileyle katılan Özel Atayurt Okulları, öğrencilerin sahnede adeta devleşerek gerçekleştirdikleri performans sonucu, “En İyi Sahne Performansı” ödülüne layık görüldü.

Salonu dolduran seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan öğrencilerimiz, orada onlarla olan öğretmenlerinin mutluluk ve gurur gözyaşı dökmelerine neden oldular.

Okullarını, şehirlerini ve ülkelerini en iyi şekilde temsil etmenin onurunu yaşayan öğrencilerimiz, sergiledikleri performans sonrasında, Ohrid sokaklarında Türk Bayrağı eşliğinde marşlar söyleyerek zafer turu attılar.

Özenle hazırlanan gezi planı sayesinde öğrencilerimiz, sadece festival değil, sanki bir Atatürk turu da yaptılar.

Yolculuğa Gelibolu Şehitliği’ni ziyaretle başlayan öğrencilerimiz, burada Şehitlik Abidesi, Conk Bayırı, Sargı Yeri Müzesi, Çimenlik Kalesi ve Nusret Mayın Gemisi’ni de ziyaret etme şansı yakaladılar.

Burada ayrıca Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından kendilerine ve Makedonya’nın Kocacık Köyündeki soydaşlarımıza ulaştırılmak üzere teslim edilen hediyelerini de alan öğrencilerimiz, bizlere bu günleri canları pahasına hediye eden şehitlerimize karşı minnet ve şükran duygularıyla şehitlikten ayrılırken, emanetlerine sahip çıkacaklarına dair söz verdiler.

Daha sonra Makedonya’nın Ohrid kentine ulaşan Atayurt Okulları Halk Oyunları Ekibi, orada kaldıkları süre içerisinde Manastır ( Bitola ) kentine de bir gezi düzenlediler.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Kemal” ismini aldığı, özgürlük, vatanseverlik, milliyetçilik ve demokrasi düşüncelerinin temellerini attığı Manastır Askeri İdadisini ziyaret eden öğrencilerimiz, Atamızın zamanında koridorlarında dolaştığı, sınıflarında ders çalıştığı binayı gezerken duygu dolu anlar yaşadılar.

Ardından Atatürk’ün dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi ‘nin köyü olan Kocacık Köyüne geçen ekibimiz, burada Atatürk’ün dedesinin restore edilmiş olan evini ziyaret ederek, Mustafa Kemal’in ailesi ile ilgili bilgilerini de tazelediler. Evin yanında bulunan anfi tiyatroda Atatürk’ün gençliğe hitabesini, Kocacık köyü çocukları ve öğretmenleriyle birlikte, Ay yıldızlı Türk Bayrağının altında okuyan öğrencilerimiz Atatürk’ün izinden ayrılmayacaklarını bir kez daha ispatladılar.

Kocacık Köyünden ayrılarak Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geçen ekibimiz burada ki Türk Çarşısı ve Taş Köprü gibi Osmanlı eserlerini de gezdikten sonra son olarak Yunanistan’ın Selanik şehrine geçtiler.

Atamızın doğduğu evi ziyaret eden Atayurt Okulları öğrencileri, onun, sokaklarında gezdiği oyunlar oynadığı kentin tarihi yerlerini de gezdikten sonra Türkiye’ye dönmek üzere yola çıktılar.

Yaşlarının küçük olmasına rağmen, yolculuk boyunca sergiledikleri tavırlar, disiplinli davranışları ve özgüvenleri ile dikkat çeken öğrencilerimiz gittikleri her yerde övgü dolu sözlere maruz kaldılar.

Gezi süresince, birbirleriyle yakın ilişkiler kurma imkanı bulan öğrencilerimiz, kendi aralarında daha çok kaynaşırken, göstermiş oldukları sorumluluk bilinci, ekibe ve okullarına karşı hissettikleri aidiyet duyguları, vatan, bayrak ve millet sevgileri, Atatürk’e ve Cumhuriyet’e olan inançları sayesinde, öğretmenlerinin bir kez daha onlarla gurur duymalarını sağladılar.

Okulumuzu ve ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden öğrencilerimizi, gezi boyunca onlarla beraber olan öğretmen ve idarecilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.