İLKOKUL TANITIM FİLMİ    

ATAYURT MODEL ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERI (MICC) EĞİTİMİNDE

06.11.2018

Avrupa Birligi Komisyonu Erasmus Programı 2018-2019 eylem planı kapsamında 2019 yılı Şubat ayında Polonya’nın Krzyzowa kentinde gerçekleştirilecek olan Model Uluslararası Ceza Mahkemeleri (MICC) Okul Projesinin hazırlık toplantısı ve eğitimi Sırbistan’ın Belgrad kentinde 30 Ekim-03 Kasım tarihleri arasında düzenlendi.

Queen’s Astoria Hotel’de gerçekleşen eğitimlere Türkiye adına Atayurt Anadolu/Fen Lisesi’nin yanısıra, Program Direktörü Berlin merkezli Kreisau Initiative yetkilileri ile Almanya, Polonya, Lübnan, İsrail, Yunanistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Hollanda ve Hırvatistan’dan üniversite, lise ve sivil toplum kuruluşlarından eğitimciler ve direktörler katıldılar.

Programda 15-21 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek MICC proje detayları toplantısının dışında, çeşitli oturumlarda Olumlu Genç Gelişimi, Kamboçya dünü bügünü, Uluslarası Adalet ve Uluslararası Ceza Yasası konularında münazara ve atölye çalışmaları yapılırken, Belgrad merkezli Woman in Black ve 5 balkan ülkesinden temsilcilerin oluşturduğu Youth Initiative for Human Rights (YIHR) kuruluşları yaptıkları çalışmalar, amaçları ve gelecek hedefleri konusunda bilgilendirmeler yaptılar.

Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları konularında oldukça yoğun ve yararlı çalışma ve sunumların yapıldığı eğitim programına Atayurt Okulları temsilcileri olarak İngilizce Öğretmeni Berkant KAYIŞDİKİCİ ile 11. sınıf öğrencileri Melda DOĞAN VE Deniz YAKŞİ katılmışlardır. Eskişehir ili içersinde Model United Nations (MUN) Kulübü ve çalışmalarını ilk başlatan okul olmanın verdiği güvenle, Atayurt Anadolu/Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerini kutlar, bundan sonraki kulüp çalışmalarında başarılar dileriz.