SAĞLIKLI YAŞAM OKULU

ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ – ÖZEL ATAYURT OKULLARI “SAĞLIKLI YAŞAM OKULU” PROJESİ, YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILIYLA BİRLİKTE BAŞLIYOR

2011 – 2012 Eğitim Öğretim yılını kapsayacak “Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi” protokol imza töreni 15.09.2011 tarihinde Atayurt Okulları Kurucu Temsilcisi Ahmet Yalçın, Acıbadem Eskişehir Hastanesi Direktörü Celal Dağ, Atayurt Okulları Genel Müdürü Hikmet Ertürk ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik’ in katılımı ile gerçekleşti.

 

Özel Atayurt Okulları Kurucu Temsilcisi Ahmet Yalçın, 2011 – 2012 eğitim öğretim yılında yeni ve farklı bir uygulamanın öncülüğünü yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını, Acıbadem Eskişehir Hastanesi ile birlikte gerçekleştirecekleri “Sağlıklı Yaşam Okulları” projesinin ülkemizdeki birçok kurum ve kuruluş için örnek bir çalışma olacağı inancını taşıdıklarını belirtti.

 

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Direktörü Celal Dağ; Türkiye'de ve dünyada sağlık hizmetlerinin gelişimini sürekli izleyerek tıbbın gelişimine katkıda bulunan, sağlık hizmetlerinde her zaman farklılık yaratacak yeniliklere öncü ve örnek olan Acıbadem Sağlık Grubu’ nun, Eskişehir’in saygın eğitim kurumlarından olan Özel Atayurt Okulları ile yapmış olduğu işbirliğinin mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

 

19.09.2011 tarihinde başlayacak proje kapsamında; Sağlıklı ve Dengeli Beslenme, Hareketli ve Düzenli Yaşam, Temiz Çocuk Temiz Çevre konuları hakkında Acıbadem Eskişehir Hastanesi doktorları tarafından Atayurt Okulları öğrenci ve öğretmenlerine yönelik çeşitli konferans ve seminerler düzenlenecek. Ayrıca Dünya Alzheimer Günü, Dünya Kalp Günü, Dünya Gıda Günü, Kızılay Haftası, Organ Nakli Haftası, Lösemili Çocuklar Haftası, Dünya Diyabet Günü, Diş Hekimleri Haftası, Dünya AIDS Günü, İlk Yardım Haftası, Tıp Bayramı, Kanser Haftası, Dünya Sağlık Günü ve Dünya Sigarasızlık Günü gibi özel gün ve haftalarda birlikte etkinlikler düzenlenecek.

 

“SAĞLIKLI YAŞAM OKULU” PROJESİ KAPSAMINDA “DÜNYA KALP GÜNܔ ETKİNLİĞİ YAPILDI

25 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla Atayurt Okulları Konferans salonunda, Atayurt Okulları öğretmen, veli ve idari çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Başhekimi ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik tarafından sunumu yapılan “ Kalp Damar Hastalıkları ve By Pass Cerrahisi” söyleşisine ilgi yoğun oldu.

 

Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik, kalp-damar sistemi hastalıklarının bütün toplumlarda önemli bir sağlık sorunu olduğunu, günümüzde gelişmiş ülkelerdeki ölümlerin yarısına yakın bir bölümünün kalp hastalıkları nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.

 

Koroner kalp hastalıklarının oluşmasındaki faktörleri arasında; yaş, cinsiyet, ailede kalp hastası olması ve menopozun önlenemez etkenler olduğunu; sigara, alkol kullanımı, dengesiz beslenme, hareketsiz ve stresli yaşam gibi faktörlerin ise önlenilebilir etkenler olduğunu vurguladı.

 

Koroner Kalp Hastalıklarının tedavisinde kardiyovasküler cerrahi ve kardiyoloji uzmanlarının hastayı multidisipliner bir yaklaşım ile değerlendirmesi gerektiğini, hastanın tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak cerrahi ya da kardiyolojik girişim uygulanması süreçlerinde hastaya tam ve doğru bilgilendirme yapılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik, kalp damar ameliyatlarının her yaşta yapılabileceğini söyledi.

 

Söyleşi öncesi Atayurt Okulları Genel Müdürü Hikmet Ertürk tarafından yeni eğitim – öğretim yılı ile birlikte hayata geçen “Sağlıklı Yaşam Okulları” projesi hakkında öğretmen ve idari çalışanlara detaylı bilgilendirme yapıldı. Projenin Türkiye de pek çok kuruma örnek olacağını belirten Hikmet Ertürk, Kurumsal İletişim Koordinatörü Mutlu Haşit ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kurumsal İletişim Uzmanı Hande Edizkan Budak’a teşekkürlerini iletti.  Atayurt Okulları Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Eski Milletvekili Fevzi Yalçın ve eşi Halide Yalçın, Kurucu Temsilcisi Ahmet Yalçın ve eşi Arzu Yalçın tarafından Acıbadem Eskişehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik’ e plaketleri takdim edildi.

 

ATAYURT OKULLARI AİLESİ KAN BAĞIŞLIYOR

SENDE BİR HAYAT KURTARABİLİRSİN...


 Atayurt Okulları yöneticileri, öğretmenleri ve tüm velilerimizi kan bağışı yaparak hayat kurtarmaya davet ediyoruz.

Tarih: 09 Ekim 2011 Pazar

Saat: 13.00 / 20.00

Yer: Espark AVM- Kızılay Kan Bağış Tırı


ATAYURT AİLESİ KAN BAĞIŞLIYOR

2011-2012 Öğretim yılında okulumuzda başlatılan “Atayurt Sağlıklı Yaşam Okulu” projesi kapsamında “Bir Hayatta Sen Kurtar” sloganıyla kan bağışı kampanyası yapıldı.

Proje paydaşlarımız Kızılay ve Acıbadem Hastanesinin katkılarıyla 9 Ekim 2011 Pazar günü Espark AVM önündeki Kızılay Kan Bağış Tırında gerçekleşen kampanyaya Atayurt yönetici, öğretmen, çalışanları ve velilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Atayurt Ailesinde “Bağışlanan Bir Ünite Kan, Üç Kişinin Hayatını Kurtarabilir” ilkesinin bilincinde olarak gerçekleşen kan bağış kampanyası ile sosyal sorumluluk örneği sergilemenin mutluluğu yaşanıyordu.

SAĞLIKLI YAŞAM OKULLARI PROJESİ KAPSAMINDA DÜNYA GIDA GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Beslenmeyi büyüme, gelişme ve yaşamın sürdürülmesi ile sağlığın korunması için besinlerin kullanılması olarak tanımlayan Dyt. Gülcan Ok; çocukların büyüme dönemlerinde kan hacminde, beyin fonksiyonlarında ve kas – iskelet siteminde artış görülmesi nedeniyle yetişkinlerde alınması gereken 30–40 kkal/kg/gün besin miktarının çocuklarda 70–80 kkal/kg/gün olduğunu söyledi.

 Yeterli ve dengeli beslenmenin; bireyin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivitesine ve özel sağlık durumuna göre ihtiyacı olan enerjinin ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınması olarak tanımlayan Gülcan Ok, yeterli ve dengeli beslenen çocuklarının ders dinlerken algı düzeylerin arttığını, daha enerjik olduklarını, sınavlarının ve yaşının getirdiği sorumluluklarının üstesinden daha kolay gelebileceklerini belirtti.

 Besin öğelerinin protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineraller ve sudan oluştuğunu; besin gruplarının ise süt grubu, et grubu, ekmek grubu, sebze – meyve grubu, yağ grubu ve şeker grubu olarak ayrıldığını iletti.

 Şişmanlığın genel veya lokal olarak vücuttaki yağ miktarının olması gerekenden daha fazla olması olarak tanımlayan Gülcan Ok; yanlış beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite yetersizliğinden kaynaklanan şişmanlığın çocuklarda yağ hücrelerindeki artışa, erişkinlerde yağ hücrelerinde aşırı yağ birikimine neden olduğunu sözlerine ekledi.

 Çikolata, cips, hazır puding, gazlı içecek yerine evde yapılan sütlaç, puding, fırında patates, taze meyve sularının tercih edilmesi gerektiğini, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmış bir çocuğun yetişkinlik döneminde de bu alışkanlığı devam ettirerek obezite, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan korunabileceğinin altını çizdi.

 Sağlıklı beslenme için öğün sayısının düzenli olması, ara öğün ve kahvaltının çok önemli olduğunu;  yapılan araştırmalarda okul başarısının, büyüme ve gelişme hızının kahvaltı etmeyen çocuklara göre çok daha fazla olduğunun kanıtlandığı söyleyen Gülcan Ok, okul çağı çocuklarının büyük bir bölümünde görülen demir eksikliği probleminin sabah kahvaltıda yenecek yumurta, meyve ve pekmez gibi kan yapıcı gıdalar ile önlenebileceğini ifade etti.

 Çocukların interaktif katılımı ile gerçekleşen söyleşi sonrası Atayurt Okulu öğretmenleri tarafından Pınar Süt Eskişehir fabrikası tarafından gönderilen sür ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi tarafından hazırlanan “Sağlık İçin Süt İçin Süt İçirin” broşürleri dağıtıldı.

 

“SAĞLIK ELİNİZDEN GELİR”

        Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımızın ellerimiz olduğunu belirten Leman Budak, bakteri, virüs, parazit gibi mikroorganizmaların havada, suda ve toprakta yaşabilme özelliklerinden dolayı ellerimiz ile dokunduğumuz her şeyden kolayca bulaşabildiklerini, ellerimizi yıkarak hem kendimizi hem de sevdiklerimizi bulaşıcı hastalıklar ve zararlı mikroorganizmalara karşı koruyabileceğimizi söyledi.

 

        Ellerin kirli görüldüğü her zaman, tuvaletten önce ve sonra, yemeklerden önce ve sonra, saç – ağız – buruna dokunduktan sonra, bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra, hapşırdıktan ve öksürdükten sonra, yara ve sivilcelere dokunduktan sonra, hasta insanlara dokunmadan önce ve sonra, hayvanlara dokunduktan sonra yıkanması gerektiğini söyleyen Leman Budak, etkin el yıkamada parmak aralarının yıkanması, parmak uçlarının dairesel hareketler ile ovuşturularak en az 30 sn ellerin yıkanması, toplu yaşanılan yerlerde sıvı sabun tercih edilmesi ve el yıkama işleminden sonra musluğu peçete ile kapatılması ve kurulama işleminin titizlik ile yapılması gerektiğini vurguladı.


GELENEKSEL ATAYURT MUTFAĞI LEZZETLERİMİZLE: SAĞLIĞIMIZ İÇİN BALIK DİYORUZ...

       Öğrencilerimize balığın sağlığımız için önemini bir kez daha hatırlatmak, bu konuda farkındalıklarını arttırmak için bir çalışma gerçekleştirdik. Tüm anasınıfından ilköğretim 8.sınıf öğrencilerimize kadar taktığımız ‘SAĞLIĞINIZI KORUYACAK DOĞAL İLAÇ BALIK’ Sitıkırlarımızla, öğlen yemeğimize başladık. Ve tüm sınıflarımızda balığı ve sağlığımız için faydalarını konuştuk…

GELENEKSEL ATAYURT MUTFAĞI LEZZETLERİ , ‘’ÖNCE SAĞLIK ‘’diyerek önümüzdeki aylar yapacakları çalışmalara heyecanla hazırlanıyor….

ÖĞRENCİLERİMİZE DİŞ TARAMASI YAPILDI

Atayurt Okulları “Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi “ kapsamında hazırlık sınıfları ve 1.sınıf öğrencilerimize Acıbadem Hastanesinde diş taraması yapıldı.

Önce Acıbadem Hastanesi Diş doktoru Ayşegül BARDAKÇI ile tanışan öğrencilerimiz, tek tek muayene olduktan sonra, diş sağlığı hakkında konferans salonunda düzenlenen seminere katıldılar. Diş sağlığının önemi hakkında bilgiler edinen öğrencilerimiz Acıbadem Hastanesinin vermiş olduğu hediyeleri alarak mutlu bir şekilde okullarına döndüler.

TAYLAN KÜMELİ ATAYURT VELİLERİYLE BULUŞTU

 

 

Özel Atayurt Okulları, 2011-2012 Öğretim yılı Veli Akademisi çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Atayurt Okulları, Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan KÜMELİ’yi, öğrenci ve velilerimize yararlı olmak amacıyla ilimize davet etti. Anemon Otelde, oldukça kalabalık bir topluluğa hitap eden KÜMELİ, etkili ve verimli bir konferans verilmesini sağladı.

Toplam 2 saat süren konferansa katılanlar bu süre içinde Taylan KÜMELİ’nin “Sağlıklı Beslenme” konulu sunumu hem keyifle dinlediler hem de anlatılanların akılda kalıcı yararlı bilgiler olduğu için günlük hayatta da rahatlıkla uygulayabileceklerini dile getirdiler.   

      Konferansın bitiminde söz alan Yönetim Kurulu Başkanı M. Fevzi YALÇIN Taylan KÜMELİ ‘ye teşekkür ederek, minyatür Atatürk Heykeli ve çiçek takdim etti.

KALBİMİ SEVİYORUM FAST FOOD YEMİYORUM

Özel Atayurt Okulları, öğrencilerine dünya mutfaklarından lezzetler sunmaya devam ediyor. Hijyene dikkat edilmesinin yanında, gıda mühendisi ve diyetisyenle beraber kalori değerleri hesaplanılarak hazırlanan öğle yemeklerinde öğrenciler, hem lezzet hem de sağlıklı beslenmeyi bir arada buluyor. 24 Şubat 2012 Cuma günü öğrencilerine Balık lezzetleri sunan Atayurt Okullarında öğrenciler, lezzetli bir yemek yemenin mutluluğunu yaşadılar. Öğrencilere ve tüm öğretmenlere dağıtılan “Kalbimi Seviyorum Fast Food Yemiyorum” rozetleri herkesin beğenisini topladı. Atayurt Okullarında her ay 1 gün dünya mutfaklarından lezzetler sunulmaya devam edilecek.

ATAYURT VE SABLON ARASINDA SAĞLIKLI YAŞAM PROTOKOLU İMZALANDI

Eskişehir halkına hizmet veren iki güzide kuruluş olan,  Özel Atayurt Okulları ile Sablon Welnes Club Yöneticileri Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi kapsamında, insan odaklı yeni bir protokole imza attılar.

“Bizim insanımız her türlü hizmetin en güzeline layıktır” ilkesinden hareketle, nezih bir salonda, bilinçli spor yapmanın ruh ve beden sağlığımıza sağlayacağı faydaları göz önünde bulundurarak, öğrencilerimize personelimize ve öğrenci velilerimize güzel bir imkan sağlamak amacıyla, kardeş kuruluş olan Atayurt Okulları ile Sablon arasında 21 Mart 2012 Çarşamba günü imzalanan protokol ile toplumsal bir sorumluluğu paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Atayurt Okulları Kurucu Temsilcisi Ahmet YALÇIN ile Sablon Welnes Club Genel Müdürü Ali UÇAR arasında imzalanan protokolo göre,“22 Mart-30 Nisan 2012 “ tarihleri arasında Sablon’da verilecek hizmette çeşitli kolaylıklar sağlanıyor.

ATAYURT’TA DÜNYA GIDA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında 18.10.2011 tarihinde Atayurt Okulları konferans salonunda Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülcan Ok tarafından öğrencilere “Okul Çağı Çocuklarında Sağlıklı ve Dengeli Beslenme” söyleşisi yapıldı.

 

 

Beslenmeyi büyüme, gelişme ve yaşamın sürdürülmesi ile sağlığın korunması için besinlerin kullanılması olarak tanımlayan Dyt. Gülcan Ok; çocukların büyüme dönemlerinde kan hacminde, beyin fonksiyonlarında ve kas – iskelet siteminde artış görülmesi nedeniyle yetişkinlerde alınması gereken  30–40 kkal/kg/gün besin miktarının çocuklarda 70–80 kkal/kg/gün olduğunu söyledi.

 

Yeterli ve dengeli beslenmenin; bireyin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivitesine ve özel sağlık durumuna göre ihtiyacı olan enerjinin ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınması olarak tanımlayan Gülcan Ok, yeterli ve dengeli beslenen çocuklarının ders dinlerken algı düzeylerin arttığını, daha enerjik olduklarını, sınavlarının ve yaşının getirdiği sorumluluklarının üstesinden daha kolay gelebileceklerini belirtti.

 

Besin öğelerinin protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineraller ve sudan oluştuğunu; besin gruplarının ise süt grubu, et grubu, ekmek grubu, sebze – meyve grubu, yağ grubu ve şeker grubu olarak ayrıldığını iletti.

 

Şişmanlığın genel veya lokal olarak vücuttaki yağ miktarının olması gerekenden daha fazla olması olarak tanımlayan Gülcan Ok; yanlış beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite yetersizliğinden kaynaklanan şişmanlığın çocuklarda yağ hücrelerindeki artışa, erişkinlerde yağ hücrelerinde aşırı yağ birikimine neden olduğunu sözlerine ekledi.

 

Çikolata, cips, hazır puding, gazlı içecek yerine evde yapılan sütlaç, puding, fırında patates, taze meyve sularının tercih edilmesi gerektiğini, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmış bir çocuğun yetişkinlik döneminde de bu alışkanlığı devam ettirerek obezite, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan korunabileceğinin altını çizdi.

 

 

ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ – ÖZEL ATAYURT OKULLARI “SAĞLIKLI YAŞAM OKULU” PROJESİ PROTOKOLÜ YAPILDI

2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılını kapsayacak “Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi” protokol imza töreni 13 Kasım 2012 tarihinde Atayurt Okulları Kurucu Temsilcisi Ahmet Yalçın, Acıbadem Eskişehir Hastanesi Direktörü Celal Dağ, Atayurt Okulları Genel Müdürü Hikmet Ertürk’ün katılımı ile gerçekleşti.

 

 

Özel Atayurt Okulları Kurucu Temsilcisi Ahmet Yalçın, 2011 – 2012 eğitim öğretim yılında başlattıkları “Sağlıklı Yaşam Okulları” projesinin 2012-2013 yılında da devam etmesinden mutluluk duyduğunu ve projenin Atayurt Okullarında öğrencilere ve öğretmenlere büyük katkı sağladığını belirtti.

 

 

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Direktörü Celal Dağ; Türkiye'de ve dünyada sağlık hizmetlerinin gelişimini sürekli izleyerek tıbbın gelişimine katkıda bulunan, sağlık hizmetlerinde her zaman farklılık yaratacak yeniliklere öncü ve örnek olan Acıbadem Sağlık Grubu’ nun, Eskişehir’in saygın eğitim kurumlarından olan Özel Atayurt Okulları ile yapmış olduğu işbirliğinin mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

 

 

Proje kapsamında; Sağlıklı ve Dengeli Beslenme, Hareketli ve Düzenli Yaşam, Temiz Çocuk Temiz Çevre konuları hakkında Acıbadem Eskişehir Hastanesi doktorları tarafından Atayurt Okulları öğrenci ve öğretmenlerine yönelik çeşitli konferans ve seminerler düzenlenecek. Ayrıca Dünya Alzheimer Günü, Dünya Kalp Günü, Dünya Gıda Günü, Kızılay Haftası, Organ Nakli Haftası, Lösemili Çocuklar Haftası, Dünya Diyabet Günü, Diş Hekimleri Haftası, Dünya AIDS Günü, İlk Yardım Haftası, Tıp Bayramı, Kanser Haftası, Dünya Sağlık Günü ve Dünya Sigarasızlık Günü gibi özel gün ve haftalarda birlikte etkinlikler düzenlenmesi kararlaştırıldı.

 


ATAYURT’TA DÜNYA DİYABET GÜNÜ

Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında Atayurt Okulları konferans salonunda Acıbadem Eskişehir Hastanesi Diyabet Hemşiresi Ayfer Aktaş tarafından Atayurt Anadolu/Fen Lisesi öğrencilerine “Okul Çağı Çocuklarında Diyabetle Sağlıklı Yaşam ” söyleşisi yapıldı.

 

Diyabeti, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir metabolizma hastalığı olarak tanımlayan Ayfer Aktaş,  diyabetin oluşmasında genetik, çevresel faktörlerin ve hayat tarzının rolü olduğunu ve Tip 1 diyabetin, insülin hormonlarının eksikliği sonucu, genellikle çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıktığını söyledi.

 

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Diyabet Hemşiresi Ayfer Aktaş, günümüzde Tip 2 diyabetin daha genç yaşlarda fast food beslenme ve pasif yaşam sonrası obeziteyle birlikte görüldüğünü belirtti. Diyabet Hastalığının belirtilerine de değinen Aktaş, ’çok susuyorsanız, çok sık idrara çıkıyorsanız, çok acıkıyorsanız ve kilo kaybı yaşıyorsanız mutlaka şekerinizi ölçtürün. Bunlar diyabet hastalığının en önemli belirtileridir’’ dedi.

 

Öğrencilerimizde bu etkinlik ile birlikte diyabet farkındalığı yaratıldı ve Ayfer Aktaş’a öğretmen ve öğrencilerimiz teşekkürlerini iletmesi ile son buldu.

 

 

 

ATAYURT ÖĞRENCİLERİNE DİŞ KONTROLÜ

     

ATAYURT ÖĞRENCİLERİNE DİŞ KONTROLÜ

    Atayurt Okulları “Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi “ kapsamında hazırlık sınıfları ve 1.sınıf öğrencilerimize Acıbadem Hastanesinde diş taraması yapıldı.

Önce Acıbadem Hastanesi Diş doktoru Ayşegül Bardakçı ile tanışan öğrencilerimiz, tek tek muayene olduktan sonra, diş sağlığı hakkında konferans salonunda düzenlenen seminere katıldılar. Diş sağlığının önemi hakkında bilgiler edinen öğrencilerimiz Acıbadem Hastanesinin vermiş olduğu hediyeleri alarak mutlu bir şekilde okullarına döndüler.

 

ATAYURT’TA GRİBAL ENFEKSİYONLARDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Acıbadem Eskişehir Hastanesi ve Atayurt Okulları Sağlıklı Yaşam Okulları işbirliği ile düzenlenen, konuşmacı olarak Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Abdulkadir Yıldırım katıldığı “Enfeksiyondan Korunma Yöntemleri” konulu sağlık söyleşisi 22.11.2012 Perşembe günü Atayurt Okulları Konferans Salonunda yapıldı.

Üst solunum yolları enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar, sarılık, bağırsak sistemi ve idrar yolları enfeksiyonlarını sık görülen enfeksiyonlar olarak sıralayan Dr. Abdulkadir Yıldırım, enfeksiyonların bu kadar kolay bulaşmasının temel nedenlerini toplu yaşam alanlarındaki havadan alınan mikroplara ve el hijyenine özen gösterilmemesi olduğunu belirtti.

Enfeksiyonlardan Korunma Yöntemlerini anlatan Acıbadem Eskişehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Abdulkadir Yıldırım söyleşi sonunda öğrencilerin yönelttiği soruları yanıtladı.

ATAYURT’LU ÖĞRENCİLERDEN LÖSEVE DESTEK

Özel Atayurt Okulları öğrencileri toplumsal hizmet projelerine devam ediyor. Atayurt Sağlıklı Yaşam Okulu projesinin devamı olarak her öğretim yılında olduğu gibi 2012-2013 Öğretim yılında da Lösev’den gelen ürünler açılan stantta satışa sunuldu. Atayurtlu öğrenciler tarafından büyük ilgi gören Lösev standındaki tüm ürünler satılarak toplanan para Lösev’e gönderildi.

İBRAHİM SARAÇOĞLU SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRLARI İÇİN ATAYURT’TA

                     

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Atayurt Okullarının misafiri olarak Eskişehir’e geldi. Atayurt Okulları Veli Akademisi kapsamında organize edilen ve 02 Mart 2013 Cumartesi günü Anemon Otel Eskişehir Salonunda gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşamın Sırları” konulu konferansa katılım oldukça yüksekti. Saraçoğlu katılımcılara sağlıklı yaşamın püf noktalarını anlattı.İlginin oldukça yoğun olduğu konferansta İbrahim Saraçoğlu, Atayurtlu velilerle buluşmaktan büyük keyif aldığını belirtti. Konferansta velilerin yoğun ilgisini ve nezih bir dinleyici kitlesini karşısında bulan Saraçoğlu; “Anadolu Toprakları bitki çeşitliliği ve tohumları ile dünyanın en önde gelen tohum Gen bankasını oluşturmaktadır. Gıdanın temeli tohumdur. Tohuma yapılmış olan müdahale ile insan hızla kontrol altına alınmaktadır. Hastalıkların artması,hastalıkların seyir değiştirmesinin arkasında yatan neden tohumlara ve endemik bitkilere yapılan müdahaledir. Anadolu Topraklarına hızlı bir şekilde yabancıağaçların ve yabancı tohumların girmesi nedeniyle ortaya çıkan tür değişimleri sonucunda, tohumdan elde edilen gıdaların yetersizliğine neden olmaktadır. Gıda takviyelerinin hızlı bir şekilde ortaya çıkış nedeni de budur. Sağlıklıbeslenmenden bahsedilebilmesi için gıdanın da sağlıklı olması şarttır. Satın alınan gıdanın gerçekten ne dereceye kadar sağlıklı olup olmadığının bilincine varılması gerekir. Aksi taktirde sağlıksız beslenen toplumda hastalıklar giderek artarak, sağlıksız ve verimsiz nesillerin yetişmesine engel olunamayacaktır. İşte, sağlıklı öğrencilerini toplumun her kesimiyle sağlıklı iletişim kurabilen, ulusal ve evrensel değerler ve bilgiler ile donanmış, sorumluluk alabilen, öğrenmeyi bilen, topluma ve doğaya saygılı, mutlu olmayı ve etmeyi bilen öğrencileri yetiştirmeyi ilke edinmiş olan Atayurt Okullarına teşekkürlerimi iletirim” dedi.

Konferansın bitiminde söz alan Atayurt Okulları Yönetim Kurulu Başkanı M. Fevzi Yalçın, İbrahim Saraçoğlu’na teşekkür ederek, plaket takdim etti. Konferansın bitiminde velilerin arzuları üzerine kitap imza törenine geçen Saraçoğlu ilimizden oldukça mutlu bir şekilde ayrıldı.

 

ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ’NDEN ATAYURT OKULU ÖĞRENCİLERİNE İLKYARDIM EĞİTİMİ

ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ’NDEN ATAYURT OKULU ÖĞRENCİLERİNE İLKYARDIM EĞİTİMİ

Acıbadem Eskişehir Hastanesi tarafından Atayurt Okulları Sağlıklı Yaşam Okulları işbirliği ile öğrencilerine ilkyardım konusunda eğitim verildi.

Doğru Yapılan İlkyardım Hayat Kurtarıyor

Acıbadem Eskişehir Hastanesi doktorlarından Dr. İsmet Topaç tarafından verilen “ Doğru İlkyardım Hayat Kurtarır” konulu seminerde öğrencilere ilkyardımın nasıl yapılması gerektiği ve önemi anlatıldı. İlkyardımın acil durumlarda yapılan ilaçsız bir müdahale olduğunu söyleyen Topaç, “Bilinçsiz yapılan ilkyardım, bazen telafisi olmayan sonuçlar ortaya çıkarır. İlk müdahale mutlaka güvenli bir yerde ve doğru şekilde yapılmalıdır. Olay yerindeki insanlar mutlaka soğukkanlı davranmalı. Bir görev dağılımı yapılarak 112 Acil hattına mutlaka bilgi verilmelidir." dedi

Dr. İsmet Topaç, bilinci kapalı kişilerde stabil pozisyonu, solunum yolu tıkanıklığında ilk yardım tekniğini, kol kırıkları, burun kanaması, baygın durumda bulunan kişiye ilk yardımın nasıl yapılacağını uygulamalı bir şekilde anlattı.

Seminer sonrasında ise Topaç öğrencilerden gelen sorularını yanıtladı.


ATAYURT DÜNYA BÖBREK GÜNÜNÜ KUTLADI

       

             Atayurt Okulları Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi kapsamında “Dünya Böbrek Günü”nü Espark AVM’de kutladı. Hafta sonu açılan stantta Atayurtlu öğretmenler ve öğrenciler “Tuz Tüketimini Günde 6 gram ile sınırlandırın, Böbreklerinizi Koruyun Kalbinizi Kurtarın” yazılı kokartları ve “Böbrekleri Temizleyen Yiyecekler” ile ilgili broşürleri Eskişehir halkına dağıttılar. Böbrek Günü etkinliği çerçevesinde, böbreklerimizi korumak için düzenli egzersiz yapma, sağlıklı beslenme ve ideal vücut ağırlığını koruma, tuzu azaltma, yeterli sıvı alma, kan basıncını ve kan şekerini ölçtürme ve tıbbi kontrol yaptırmanın önemini vurguladılar. Eskişehir Milletvekili Ülker Can Atayurt okulları standını ziyaret ederek Atayurt öğrencilerini ve öğretmenlerini Böbrek Sağlığı konusunda Eskişehir halkını bilgilendirdikleri için tebrik etti. Böbrek Gününde görev alan tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyoruz.

 

5.SINIF ÖĞRENCİLERİMİZİN “SAĞLIKLI YAŞAM OKULU” PROJEMİZE DESTEĞİ

Öğrencilerimiz Fen Bilgisi dersinde besinleri ve besinlerin içeriklerini tanıdılar. Yedikleri besin gruplarının faydalarını, fazlasının sağlığımıza ne gibi zararlar vereceğini öğrendiler. Sağlıklı beslenmenin ne olduğu hakkında konuşup,  nasıl beslenirsek sağlıklı beslenmiş oluruzu tartıştılar,uygun öğün seçenekleri oluşturdular.

Konunun sonunda öğrencilerimiz sağlıklı beslenme sloganları düşündüler ve pankartlar hazırladılar. Böylelikle hem sağlıklı beslenme bilincini kazandılar hem de Sağlıklı Yaşam Okulu Projemize destek oldular.

Emeği geçen öğretmenimiz Seçil ALGÜL’e ve tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

KAN BAĞIŞI YAŞAM İÇİN YAPILAN BİR ARMAĞANDIR

Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybetmektedir. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1′i kadar olduğunu göstermektedir. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumlarda sağlanabilmektedir. 18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı, bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan, 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez kan bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır. 

Biz de 03 Kasım Pazar günü okulumuzda düzenlediğimiz Cumhuriyet Şenliği’nde kan bağışı kampanyamız ile ihtiyacı olan hastalara destek olmak istedik. Kampanyamıza katılarak kan bağışında bulunan değerli velilerimize ve okulumuz çalışanlarına teşekkür ederiz.        

ACIBADEM'DEN ÖĞRENCİLERİMİZE DİŞ KONTROLÜ

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Özel Atayurt Okulları ilkokul birinci sınıf ve anasınıfı öğrencilerini misafir etti.

Öğretmenlerinin refakatindeki öğrencilere Dt. Samet Özcan tarafından diş kontrolü yapıldı. Atayurt Okulları öğrencileri diş kontrolü sırasında dişlerine özen göstermeleri ve düzenli diş fırçalamaları konusunda teşvik edildiler. Sırayla kontrolden geçen minikler birbirlerini beklerken hastaneyi meraklı gözlerle incelediler. Kontrolün ardından doğru ve etkili diş fırçalama yöntemleri anlatıldı.

Diş kontrolü ve verilen eğitimin ardından Acıbadem Eskişehir Hastanesi´ne teşekkür eden minikler boyama kitapları verilerek uğurlandılar.

 

SAĞLIKLI BESLENME KONFERANSI

 

Atayurt Ortaokulu öğrencilerine Sağlıklı Beslenme Konulu konferans verildi. Atayurt Okulları Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa Diyetisyen Figen Esen katıldı. Öğrencilere sağlıklı beslenmenin öneminden, sağlıklı besinler tüketerek almamız gereken kalori miktarından bahsetti. Yeterli ve dengeli beslenmenin; bireyin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivesine ve özel sağlık durumuna göre ihtiyacı olan enerjinin besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınması olarak tanımladı. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Figen Esen’e Ortaokul Müdürü AysunCanbeken Uyar’ın plaket takdim etmesiyle konferans son buldu.

 

VEREMLE SAVAŞ HAFTASI

Sağlıklı Yaşam Okulu Projemiz kapsamında okulumuz kültür merkezinde öğrencilerimize konferans düzenlendi.

05-11 Ocak tarihleri arası, Verem Bilgilendirme ve Propaganda Haftası olması nedeniyle öğrencilerimize konu ile ilgili konferansı Dr. Neslihan Tarakçı Kantarcı verdi. Öğrencilerimize veremin nasıl bir hastalık olduğunu, hastalığın yayılma yollarını, bu hastalıktan korunmak için neler yapılması gerektiğini ve hastalığın tedavisinin nasıl yapıldığını anlatarak öğrencilerimizi bilgilendirdi. Öğrencilerimizin sorularına cevap verdikten sonra konuğumuza plaketinin verilmesi ile konferans sona erdi.

 Dr.Neslihan Tarakçı Kantarcı’ ya katılımından dolayı teşekkür ederiz.

GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

   "Görme engelli bir kişinin yaşadığı en önemli sorun, gözlerinin görmemesi değil, toplumun görme engellilerle ilgili yanlış anlayış ve ön yargılarıdır; kendisine sağlanan olanakların yetersizliği ve diğer insanlarla arasındaki fırsat eşitsizliğidir. Eğer görme engellilere de yaşamın her alanında gerekli fırsat eşitliği ve yeterli olanaklar sağlanırsa, görme sorunu olması o insanlar için basit bir fiziksel sorun düzeyine inecektir. 

    Bugün ülkemizde görme engellilerin ulaşmak istediği başlıca hedef, herkesle eşit hak ve olanaklara sahip olmak, toplumla kaynaşmak ve günlük yaşamlarını sürdürürken bağımsız ve özgür olabilecekleri koşullara sahip olmaktır.

   Görme engelli bir kişinin, karşılaştığı her başarısızlık için körlüğünü bir mazeret olarak göstermesi ne kadar yanlışsa, toplumun da her başarının sağlanması için görmenin gerekli olduğunu ileri sürmesi o kadar yanlıştır. İkisinin de pratik sonucu olumsuzdur. İnsanla toplum arasında sürekli bir etkileşim vardır. Bu nedenle görme engelli kişilerin değerlendirmeleri toplumu, toplumun değerlendirmeleri ise görme engellileri etkilemektedir."

   Biz de Atayurt Okulları olarak Sağlıklı Yaşam Projemiz kapsamında öğrencilerimize bu bilinci verebilmek için, 07-14 0cak Görme Engelliler Haftası nedeniyle, okulumuz spor salonunda, öğrencilerimizden gözleri bağlı şekilde futbol maçı yapmalarını istedik. Maç sonrası düşüncelerini paylaşmalarını istediğimiz öğrencilerimiz “Görmeden sevdiğimiz bir etkinliği yaparken bile çok zorlandık. Görme engellilerin zor bir hayatı olduğunu daha iyi anladık.” diyerek teşekkür ettiler.

 

   Biz de beden eğitimi öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

ATAYURTLU ÖĞRENCİLER SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜŞÜNDE

 

Her sene Mart ayının ilk haftası olarak tabir edilen 1- 7 Mart tarihleri arasında ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

Yeşilay haftası, ülkemizde alkollü içeceklerin ve sigara gibi dumanlı içeceklerin zararlarına dikkat çekmek için kutlanır. Elbette uyuşturucu maddelerin zararları da Yeşilay haftası kutlamalarının içeriğinde yer alır.

Günümüzde sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanım yaşı ne yazık ki iyice düştü. Aile içi şiddet ve sevgisizlik, ekonomik ve sosyal sorunlar insanları bunalıma itmeye başladı ve buhranda insanlar kurtuluş yolu olarak bu zararlı maddelere yöneldi. Elbette bu çok ama çok büyük bir yanlıştır. Çünkü insanlar ne kadar kötü durumda olurlarsa olsunlar, bu tür zararlı maddelere yönelmemelidir.  Bu zararlı maddeler insanları daha büyük karmaşalara itecektir.  Bu sorunlarla baş edebilmek için psikolojik destek alınmalıdır.

Biz de Atayurt Okulları olarak Sağlıklı Yaşam Okulu Projemiz kapsamında, Yeşilay Derneğine destek olmak için, Sağlık Yürüyüşüne katıldık. Fen Bilimleri öğretmenimiz Seçil ALGÜL eşliğindeki öğrencilerimiz Mert Ogan, Elif Mina Ünaldı, Emre Sağlam, Hazal Alışkan ve Nursu Özdemir ile yürüyüş sonrası Yeşilay Dernek bürosunu ziyaret ederek, başta öğrencilerimiz olmak üzere çevresindeki kişileri bilinçlendirmek üzere bilgi aldılar. Aldıkları broşürleri okul arkadaşlarına dağıtarak bilgilerini paylaştılar.

 

ATAYURT'TA YEŞİLAY HAFTASI

Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi kapsamında Fen Bilimleri öğretmenimiz Seçil ALGÜL sigara, alkol ve uyuşturucunun zararlarına dikkat çekmek için hazırladığı resim ve yazıları öğrencilerimizle birlikte okul bahçemizdeki ağaçlara astılar. Diğer öğrencilerimiz ise bu resim ve yazıları okuyarak bilgi sahibi oldular.

                Öğretmenimiz Seçil ALGÜL’ e ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

KALBİMİ SEVİYORUM KALBİMİ KORUYORUM

Sağlıklı Yaşam Okulu Projemiz kapsamında, Kalp Haftası nedeniyle Fen Bilimleri öğretmenimiz Seçil ALGÜL tarafından ‘Kalbimi seviyorum,  kalbimi koruyorum’ konulu konferans düzenlendi. Konferansımıza konuşmacı olarak katılan Sakarya Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selami DOĞAN, 6. ve 7. sınıf öğrencilerimize kalbin yapısı ve kalp sağlığı ile ilgili bilgiler verdi. Paylaştığı bilgilerin yanında anlattığı konularla ilgili hazırladığı animasyonlarla ve öğrencilerimizle birlikte yaptığı ve kalp masajının inceliklerini gösterdiği uygulamalarla merak uyandırdı. Doç. Dr. Selami DOĞAN’ın, kendi yaptığı açık kalp ameliyatlarından kesitleri öğrencilerimize izletmesi konferansımıza ayrı bir heyecan kattı. Doç. Dr. Selami DOĞAN’ a ilkokul müdürümüz Baki CANGÜR’ ün hediyesini vermesi ile konferans sona erdi.

Atayurt Okulları olarak katılımından dolayı Doç. Dr. Selami DOĞAN’ a ve Fen Bilimleri öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

ATAYURT MUTFAĞINDA İTALYAN RESİTALİ

Özel Atayurt Okulları, öğrencilerine dünya mutfaklarından lezzetler sunuyor. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında İtalyan Mutfağıyla başlayan Atayurt Okulları, öğrencilerine eğlenceli ve hoş bir ortamda lezzetli yemek yemenin mutluluğunu yaşattılar. Hijyene dikkat edilmesinin yanında, gıda mühendisi ve diyetisyenle beraber kalori değerleri hesaplanılarak hazırlanan öğle yemeklerinde öğrenciler, hem lezzetli hem de sağlıklı beslenmeyi bir arada buluyor. Atayurt Okullarında 6 yıldır geleneksel hale gelen dünya mutfaklarından lezzetler ayda 1 gün sunulmaya devam edecektir.

ATAYURT'LU ÖĞRETMENLER DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE

Atayurtlu öğretmenler 12 Ekim 2014 Pazar günü  Bilecik ilindeki Pazaryeri Bozacaarmut Göleti mevkiinde doğa yürüyüşüne katıldılar. Sağlıklı Yaşam Okulu Projesi kapsamında yapılan  Doğa yürüyüşünde Atayurt Okulları, 40 kişiden oluşan öğretmen grubuyla birlikte doğayla iç içe bir alanda streslerini attılar. Katılımcılar, doğa yürüyüşü sonunda kendilerine ikram edilen sucuk-ekmek, sıcak ve soğuk içeceklerle kısa bir piknik yaparak yürüyüşün yorgunluğunu attılar.

ATAYURT’TA OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMİ

Atayurt Okulları ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nin 2011 yılından itibaren başarı ile yürüttüğü “Sağlıklı Yaşam Okulları” projesi kapsamında Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili tarafından Atayurt Okulları öğrencilerine “Okul Çağı Çocuklarında Sağlıklı Beslenme Eğitimi” verildi.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi; bireyin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivesine ve özel sağlık durumuna göre ihtiyacı olan enerjinin besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınması olarak tanımlayan Şeyda Sıla Bilgili, yeterli ve dengeli beslenen çocukların ders dinlerken algı düzeylerinin arttığını, daha enerjik olduklarını, sınavlarının ve yaşının getirdiği sorumluluklarının üstesinden daha kolay gelebileceklerini belirttiler. Sağlıklı Beslenme için öğün sayısının düzenli olması, ara öğün ve kahvaltının çok önemli olduğunu; yapılan araştırmalarda okul başarısının, büyüme ve gelişme hızının kahvaltı etmeyen çocuklara göre çok daha fazla olduğunun kanıtlandığını söylediler. Konferans sonunda Fen Bilimleri Öğretmenimiz Seçil ALGÜL’ ün plaket vermesi ile konferans sona erdi.

 

Prof. Dr. CANAN KARATAY ATAYURT VELİLERİYLE BULUŞTU

Prof. Dr. Canan Karatay Atayurt Okullarının davetlisi olarak Eskişehir’e geldi. Atayurt Okulları Veli akademisi kapsamında organize edilen ve 02 Kasım 2014 Pazar günü Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen  “Sağlıklı Beslenme” konulu konferansa katılım oldukça yüksekti. Koferansa Tepebaşı Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özden Akkaya, Atayurt Okulları Yönetim Kurulu Başkanı M. Fevzi Yalçın, Kurucu Temsilcisi Ahmet Yalçın ve çok sayıda öğretmen ve veli katıldı. Prof. Dr. Canan Karatay katılımcılara sağlıklı yaşamın püf noktalarını anlattı. İlginin oldukça yoğun olduğu konferansta Karatay, Atayurtlu velilerle buluşmaktan büyük keyif aldığını, velilerin yoğun ilgisini ve nezih bir dinleyici kitlesini karşısında bulduğunu belirtti. Sağlıklı Yaşamın sırları ile bilhassa şekerin vücumuzda yarattığı sıkıntılarla yararlı ve zararlı yiyeceklerden bahseden Karatay, “Sağlıklı öğrencilerini toplumun her kesimiyle sağlıklı iletişim kurabilen, ulusal ve evrensel değerler ve bilgiler ile donanmış, sorumluluk alabilen, öğrenmeyi bilen, topluma ve doğaya saygılı, mutlu olmayı ve etmeyi bilen öğrencileri yetiştirmeyi ilke edinmiş olan Atayurt Okullarına teşekkürlerimi iletirim” dedi.

 

Konferansın bitiminde Tepebaşı Kaymakamı Mustafa Ünaldı ve Atayurt Okulları Yönetim Kurulu Başkanı M. Fevzi Yalçın, Prof. Dr. Canan Karatay’a teşekkür ederek, minyatür Atatürk Heykeli ve plaket takdim ettiler. Konferansın bitiminde velilerin arzuları üzerine kitap imza törenine geçen Karatay ilimizden oldukça mutlu bir şekilde ayrıldı.

 

OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

Sağlıklı Yaşam Okulu Projemiz kapsamında Fen Bilimleri Öğretmenimiz Seçil ALGÜL 5. sınıf öğrencilerimize, “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü”nde otizmin belirtilerini, otizmli olma nedenlerini,  otizmli kişilerin yaşamındaki zorlukları anlattı.

Ayrıca bu zorluklarla savaşmış ve başarılı olmuş otizmli kişilerin hayatını anlatan öğretmenimiz izlettiği videolarla da öğrencilerinin bu konudaki farkındalıklarını arttırmayı amaçladı.


5. SINIFLAR BİLİM ÇOCUK OKUYORAK HEM ÖĞRENİYOR HEM DE EĞLENİYOR

Fen Bilimleri öğretmenimiz Seçil ALGÜL’ ün eşliğinde 5. sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri derslerinde Bilim Çocuk dergisi okuyarak, öğreniyor ve eğleniyorlar. Derste kendi araştırdıkları ilginç konuları, farklı fikirleri arkadaşları ile paylaşarak verimli bir ders geçiriyorlar.

Bilimle ilgili gelişmeleri ve merak uyandıran konuları okuyan ayrıca derginin etkinliklerini sınıfta beraber uygulayan öğrencilerimiz merakla bir sonraki haftanın dersini bekliyorlar. Bu uygulama ile öğretmenimiz bilime olan merakın artmasını hedefliyor.