Kurumsal / Tarihçemiz

Eskişehir milletvekillerinden Muammer Fevzi YALÇIN tarafından 18 Eylül 1995 tarihinde kurulan Özel Atayurt Okulları; Eskişehir Bursa yolu 10.km.sinde yemyeşil, havadar bir ortam içerisinde MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak 15 dönümlük bir arazi üzerinde hizmete açılmıştır.

1995–1996 Öğretim yılı başında iki katlı binada açılan okulumuzun ilkokul bölümünde 48, kolejimizin ortaokul hazırlık bölümünde 22 öğrenci olmak üzere toplam 70 öğrenci ile Eğitim-Öğretime başlamıştır. Seçkin bir eğitim kadrosu ile hizmet veren okulumuza olan talep sürekli artış gösterdiğinden aynı yerleşke alanında, 2001 yılında Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin yararlanacağı modern bir lise binası ve standartlara uygun bir spor salonu yapılmıştır. Atayurt Okullarının hem kendini yenileme hem de ihtiyaca cevap verme açısından içinde atölyeler, laboratuvarlar ve konferans salonu bulunan iki katlı Atayurt Kültür Merkez(A Blok) binası da 11 Ocak 2011 tarihinde hizmete sunulmuştur.

Eğitim öğretimde sürekli artan bir başarı grafiği gösteren okulumuzda yoğun istek üzerine, 2002–2003 öğretim yılı başında Fen Lisesi bölümü açılmıştır. 2002–2003 öğretim yılı başından itibaren Özel Atayurt Fen Lisesi'ne Orta Öğretim Kurumlar Sınavı sonucu aldıkları puana göre öğrenci alınmaya başlanmıştır.

2012-2013 Öğretim Yılı başında, 12 yıllık zorunlu eğitime yönelik ve 4+4+4 eğitim uygulamasında sıkıntı yaşamamak için Atayurt Kültür Merkezi Binasına ek olarak yeni bir bina (B Blok) yapılmış olup Atayurt Okulları Fen ve Anadolu Liselerinin hizmetine dahil edilmiştir. Bu binada da 160 öğrencinin aynı anda sınav olabildiği Sınav Salonu ve derslikler mevcuttur.

Yine 2012-2013 Öğretim yılı başında öğrenci sayımızın 1240’a ulaşmasıyla, okulumuzun vizyonuna, eğitim ruhuna ve işlevine uygun bir şekilde öğrencilerimizin daha kaliteli zaman geçirebilecekleri, içinde Atatown, tenis kortu, basketbol, futbol, voleybol sahalarının ve hobi bahçesinin bulunduğu 6 dönüm arazi daha öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Her yeni öğretim yılında okulumuza olan talebin artması ve 4+4+4 Eğitim sisteminin bir gereği olarak İlkokul, ortaokul ve Lise öğrencilerinin birbirinden ayrı binalarda eğitim-öğretim görmelerini sağlamak amacıyla Kurucu Temsilcimiz Ahmet Yalçın tarafından, mevcut bahçemizin yan tarafındaki 13 dönümlük arazi satın alınarak Yalçın Ailesinin 17 dönümlük arazisi ile birleştirilmiş ve Atayurt Okulları 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı başında modern bir İlkokul binasına kavuşturulmuştur.

Sürekli kendini yenileyen ve gelişen Özel Atayurt Okulları oyun bahçeleri ve otopark alanları ile birlikte bugün itibariyle 80.000 metrekarelik yemyeşil bir kampüs alanına sahiptir.
2021–2022 Eğitim - Öğretim yılı başı itibariyle okulumuzda 137 öğretmen ve usta öğretici görev yapmaktadır. Öğrenci bazında İlkokulda 450, Ortaokulda 430, Fen Lisesinde 377, Anadolu Lisesi’nde 168 öğrenci olmak üzere toplam 1425 öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti verilmektedir.

*Atayurt Anadolu Lisesi ÖSS’de 2001-2002, 2002-2003 Öğretim yıllarında kendi türünde Türkiye Birincisi olmuştur. Atayurt Anadolu Lisesinden bugüne kadar1885, Atayurt Fen Lisesi’nden 742 olmak üzere toplam 2627 öğrenci mezun olmuştur.

Kurumsal Başarılar:

Atayurt Okulları; eğitim-öğretim, sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerde ilimizdeki okullar arasında ilk sıralarda yer aldığı gibi ülke çapında da büyük başarılarla sesini duyurmaktadır. Bu başarının temelinde kaliteli ve seçkin bir eğitim kadrosunun Toplam Kalite Yönetimini temel prensip edinmiş, tutarlı, sorumluluklarını bilen çalışma ruhuyla ve iç disipliniyle dinamik ve idealist bir ekibe sahip olmasının büyük rolü vardır.

 • Atayurt Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerimiz ÖSS sonuçlarına göre bireysel ve kitlesel başarılar elde etmektedirler. Bkz.( www.atayurt.com / Başarılar )
 • Atayurt Ortaokulu 8. Sınıf mezunlarıyla liseye geçiş sınavlarında TEOG, OKS, LGS’ de aldığı başarılı sonuçlarla il düzeyinde sürekli ilk iki dereceyi elde etmiş olup, her yıl Türkiye’de en başarılı ilk 100 okul arasına girmeyi başarmıştır. Bkz.(www.atayurt.com / Başarılar )
 • Çalışma ekibimizle 5 yıllık bir hedefin ardından, 04 Ekim 2005 tarihinde KalDer ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2.Eskişehir Eğitim Kurumları Kalite Ödülü ve Kalite Sempozyumunda Özel Atayurt Okulları olarak YEREL KALİTE BAŞARI ÖDÜLÜ  (IFQM) almaya hak kazanıldı.
 • Okulumuz Yabancı Dil Bölümü, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerle birlikte, 2006 yılından bu yana, Hayat Boyu Öğrenme Programıyla (Comenius) projeler üreterek öğrenci ve öğretmenlerimiz yurt dışında okulumuzu ve ülkemizi başarıyla temsil etmişlerdir.
 • Türkiye’de tek orta dereceli okul olarak 2006 AVRUPA DİL ÖDÜLÜ'nü almaya hak kazanan Atayurt Koleji'ne ödül ve sertifikası, 19 Aralık 2006 tarihinde dönemin Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından verilmiştir.
 • Okulumuz satranç alanında ISCU üyesi olup, 2002, 2003 ve 2004 yıllarında Avrupa Okulda Satranç Turnuvaları ile 2005 yılında da Anadolu Üniversitesi ile birlikte Dünya Satranç Şampiyonası düzenleyerek bir çeşit kültür elçiliği görevini başarıyla sürdürmüştür.
 • Eskişehir’in 2013 yılında Türk Dünyası Başkenti olması nedeniyle il bünyesinde düzenlenen etkinliklere katkıda bulunmak amacıyla hazırladığımız proje Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından kabul edilmiş olup, Eskişehir Valiliği’nin desteğiyle 18-22 Kasım 2013 tarihinde 10 ülkeden misafir öğrencilerin katıldığı “ Uluslararası Türk Dünyası Satranç Festivali” düzenlenmiştir.
 • 07 Mart 2007 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün okullarda ortaklaşa yürüttüğü ' BEYAZ BAYRAK VE SERTİFİKA' ödülünü almıştır. Aynı ödül her iki yılda bir denetim sonucu yenilenmektedir.
 • 2009-2010 Öğretim yılı başından itibaren okulumuzda Eko-Okullar Projesi çerçevesinde çalışmalara başlanmış olup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin denetimleri sonucu Eko Bayrağı almaya hak kazanmış olup, proje kapsamında aşağıdaki başarılar elde edilmiştir.
 • 03 Haziran 2010 tarihinde “MAVİ GÖK, YEŞİL YAPRAK” sertifikası alınmıştır.
 • 30 Nisan 2010 tarihinden bu yana öğrenci, veli ve personelimizin katılımıyla Ankara, Kütahya ve Seyitgazi yolu üzerinde her yıl 2000 fidan dikilerek ATAYURT OKULLARI HATIRA ORMANI oluşturulmaktadır.
 • Atayurt Okulları Yabancı Diller Kulübü, (Kitaptan Ağaca Projesi ile) Okulların tüm Dünyada yapılan ağaçlandırılma çalışmalarına yaptığı katkıdan dolayı, ENO (Environment Online) 2012 Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
 • Atayurt Okulları Eko-Okullar Projesi çalışmaları ile 28 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da yapılan törenle YEŞİL BAYRAK ÖDÜLÜ’nü almıştır.
 • Çevre çalışmaları kapsamında İzcilik Kulübü önderliğinde “Mavi Plastik Kapak Toplama Kampanyası” ile Eskişehir Engelliler Derneğine 30 adet tekerlekli sandalye hediye etmiştir.
 • Okulumuzda 5 yıldır yürütülmekte olan Sağlıklı Yaşam Okulu Projemizle, proje ortağımız olan Acıbadem Hastanesi’nden destek alarak öğrencilerimizin, velilerimizin ve personelimizin bilgilendirilmeleri sağlanmaktadır.
 • Olumlu çalışmalarımız sonucunda 03.07.2012 tarihinde “Beslenme Dostu Okul” Projesi sertifikasını aldık.
 • Daha sonra bu projeyi genişleterek; “Yiyeceğim kadar alıyorum, aldığımı tüketiyorum, Kalbimi Seviyorum, Sağlıklı Beslenme, Obezite ile mücadele, Diş Sağlığı, Temizlik Elde Başlar” çalışmalarını her sabah bahçede yaptığımız toplu spor faaliyetiyle pekiştirerek öğrencilerimizin okulda mutlu ve sağlıklı bir şekilde güne başlamalarını sağlıyoruz.

İLKOKULDA IB- PYP SİSTEMİ
2018-2019 Öğretim yılı başında ilimizde yine bir ilke imza atan Atayurt Okulları, Eğitime farklı bir boyut kazandıran IB-PYP uygulayan tek okul olma özelliğine sahip Özel Atayurt İlkokulu’nda öğrencilerimizin; “sorgulayan, düşünen, iletişim kuran, bilgili, duyarlı, açık görüşlü ve dönüşümlü düşünen bireyler olarak, ulusal değerlere ve kültürel kimliğine bağlı bir dünya insanı olarak yetişmeleri için Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı uygulanmaya konulmuştur. İlkokul Öğretmenlerimizin tamamı PYP eğitimini almıştır. Hedefimiz olan “PYP İlk Yıllar Otorize Okul Belgesini” iki yıldır süren Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğinden 2021-2022 Öğretim yılında almak üzere çalışmalara hız kazandırılmıştır.

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Okulumuzdaki öğrenci kulüpleri, “Her kulüp en az bir proje, her proje bir toplum hizmeti” sloganı ile çalışmakta olup, İlkokulda 14, Ortaokulda 15, Lisede 22 adet öğrenci kulübü görevlerini başarıyla sürdürmektedir. Okul içi, yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalar bu kulüplerin kapsamında yapılmaktadır. Kulüp çalışmaları ile öğrencilerimiz sosyal sorumlulukla birlikte geniş ufuklar kazanmakta, entelektüel kimlik, sosyal insan olma, kendini fark edebilme ve anlatabilme, dünyayı takip edebilme becerilerini geliştirme yanında dünya çocukları ile yarışma fırsatı elde etmektedirler.

 • Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında Matematik, Biyoloji, İngilizce, Almanca ve Coğrafya dallarında Atayurt Ortaokulu, Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerimiz, 2011 yılından bu yana Uluslararası Bilim Temelli Olimpiyat Yarışmalarında (Urfodu) birçok branşta Türkiye ve Dünya dereceleri elde ettiler.
 • Dil Kulübümüz sırayla, Almanya, Polonya ve Türkiye'de, Uluslararası suç mahkemeleri modeli "RCMICC 2012" tartışma programına katıldılar.
 • Ayrıca öğrencilerimiz İngilizce kısa film senaryosu "SİSTER'S SUCCESS" yazıp sahnede sergilediler.
 • Matematik Kulübümüz okulda matematik ligi düzenlemekte olup, katıldığı UNICEF DÜNYA MATEMATİK OYUNLARI'nda 970 puan alarak yüksek bir skor elde edildi. Ayrıca kulübümüz üyeleri AMC-10 Olimpiyatlarına katıldılar.
 • Atayurt Ortaokulu, Almanya Witmund Kasabası ile kardeş okul projesi yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz e-twining projelerine katılmaktadır.
 • Atayurt AL-Fen L. Matematik Takımımız Mayıs 2012 ve 2013'te Atlantic-Pacific Matematik Ligi’nde Dünya Şampiyonu oldu.
 • Atayurt Ortaokulu takımımız da ABD Atlantik Pacifik Matematik Liginde üç yıl üst üste Dünya birincisi oldu.
 • Sosyal Bilimler Kulübü ilimize göç temasını işlemekte olup, Kültür Edebiyat ve Sanat Kulübü Genç Kalem Öykü yarışmalarına katılmış ve üç öğrencimiz ödül almıştır. Ayrıca AB Öykü Yarışması il derecesi elde edildi.
 • Kültür Edebiyat ve Sanat Kulübü yıl içinde okulumuz bünyesinde, Şiir Dinletileri ve Münazara Ligleri düzenlemektedir.
 • Felsefe Kulübümüz her yıl okulda Felsefe günleri düzenleyerek, öğretmen ve öğrencilerin rol aldığı anlamlı bir oyun sergilemektedir.
 • İngilizce Kulübü öğretmen ve öğrencilerinin senaryosunu kendilerinin oluşturduğu ve yine kendilerinin oyuncu olarak yer aldıkları, Lise ve Ortaokul Bölümümüzde Türkçe alt yazılı kısa metrajlı İngilizce film çekimi yapılmaktadır.
 •  Atayurt Okulları sosyal sorumluluk kapsamında milli ve manevi değerlerine bağlı öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla tiyatro oyunları sergilemekte ve tarihi yerlere geziler düzenlemektedir.
 • Atayurt Anadolu-Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladıkları Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarındaki projelerden oluşan Bilim Proje Şenliği her yıl geleneksel olarak yapılmaktadır. Bu projeye Anadolu ve Osmangazi Üniversiteleri Fen Edebiyat Fakülteleri öğrencileri de projeleri ile şenliğimizi desteklemektedirler.
 • Atayurt Anadolu /Fen Lisesi müzik kulübü, 2013-2014 Eğitim öğretim yılında VodafoneFreezone Müzik Yarışmasında BESTE DALINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ oldu.

 

Atayurt Okulları Spor Kulübü, başta basketbol olmak üzere, atletizm, voleybol, masa tenisi, badminton, satranç ve yüzme dallarında her yıl sayısız madalya ve kupayı müzesine taşımakta olup, bu alanda 250 lisanslı sporcusu bulunmaktadır.

 • Atayurt Okullarının ve ülkemizin gurur kaynağı Milli Atletimiz Süleyman BEKMEZCİ, 1500 mt. de Türkiye şampiyonu ve Avrupa 2. oldu.
 • Atletizmde lise öğrencimiz Ramazan BARBOROS, Türkiye ve Avrupa derecelerinin yanında Haziran 2015'te Çin'de yapılan liselerarası atletizm yarışmalarında Dünya 1.si ve Pınar DEMİRTAŞ Dünya 2.si oldular.
 • Haziran 2015'te Gülsena KARAKUYULU adlı öğrencimiz Tekvando dalında Yıldız gençler kategorisinde Avrupa Şampiyonu oldu.
 • Şubat 2016'da, Atayurt Okulları Genç kız Atletizm takımımız Türkiye Şampiyonluğunu elde etti.
 • Macaristan'da yapılan Dünya Kros Şampiyonasını temsil ederek takım halinde Dünya 3. sü olurken Pınar DEMİRTAŞ ferdilerle Dünya 2.si oldu.
 • Yüzmede Yunanistan'da yapılan İnternationalSwimmingNircasOrestiada 2016 yarışlarında Burçak MEŞELİKAŞ 50 metre serbestte birinci, Ege ERTEM 50 metre serbestte 3.sü oldu.
 • Şanlıurfa'da gerçekleştirilenen 3. Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği Proje Yarışmasında 7. sınıf öğrencilerimizden Aybars ARI ve Eralp BAYSAL'ın projeleri jüri tarafından sergilenmeye layık görülen 100 proje içinde yer aldı. Aybars ARI'nın "Yangında Akıllı Kaçış Projesi" tasarım dalında Dünya 2. si oldu.

İlkokul-Ortaokul-Lise Kulüplerinin Sosyal Sorumluluk Projelerinden bazılarının faaliyetlerinden örnekler:

 • İngilizce Kulübünün "GLOBAL SİNG-ALONG" müzikli -İngilizce CD çalışması Dünya 4.lüğü
 • Fen Bilimleri Kulübü ile Bilişim Teknolojileri Kulübü'nün ortak çalışması ile 9. FİRST LEGO LİGİ(FLL) yarışmalarına katılım sağlandı.
 • Kültür Edebiyat Kulübü'nün faaliyeti, Çocuk Kalem Öykü Yarışmalarında mansiyon ödülü alındı.
 • Dostum Hayvanlar resim yarışması il 1.liği elde edildi.
 • Almanca Dil Kulübü'nün Witmund-Dostluk ve Kardeşlik Köprüsü kuruldu.
 • E-twining kulübü kitaptan doğaya sergisi yapıldı.
 • Doğu Anadolu'da bir okula kitap ve oyuncak desteği verildi.
 • Güneydoğu Anadolu'da bir okula 500 öğrencilik öğrenci kıyafeti desteği verildi.
 • Her yıl Huzur evi ziyaretleri yapılmaktadır.
 • 45 öğrencimiz 3 yıl içerisinde Edinburg Dükü Ödül Programına katılarak bronz ve gümüş madalya almaya hak kazanıldı.
 • Her yıl, Geleneksel Genç Girişimcilik Zirvesi düzenlenmektedir.
 • Engelli kardeş dostu,(plastik şişe ve bidon kapaklarıyla 30 tekerlekli sandalye teslim edildi.)
 • Atıktan sergiye geri dönüşüm projesi,
 • Yurt dışı dans festivalleri, Berlin Çocuk Festivali, (Halk Oyunları, Vurmalı Çalgılar, Dans yarışmaları)
 • Sabah sporumu yaparım, güne canlı başlarım projesi,
 • Dans-Müzik-Dil Kulübümüzün öğrencileri Berlin Çocuk Festivaline katılmıştır.
 • Atayurt Okulları'nda her yıl öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla, Cumhuriyet Şenliği, Kostüm günü, Sokak Oyunları Şenliği gibi geleneksel  projeler düzenlenmektedir.
 • TBMM'nin açılışının 88. yıldönümü olan 23 Nisan 2008 tarihinde, dünya üzerindeki Türk topluluklarının bulunduğu ülkelerden ve Türk Cumhuriyetlerinden davet edilen öğrenci toplulukları ile Anıtkabir ve TBMM ziyaretleri yapıldı.
 • Eskişehir'in Türk Dünyası Başkenti olduğu 2013 yılında Eskişehir Valiliği ile birlikte "Türk Dünyası Kültür Başkenti Satranç Turnuvası" başarıyla düzenlendi.
 • Fen ve Anadolu Lisemizde bulunan Kulüp çalışmalarından örnekler:

YABANCI DİLLER KULÜBÜ

KÜLTÜR EDEBİYAT VE SANAT KULÜBÜ

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE VE TARİH KULÜBÜ

ROBOTICS KULÜP

MATEMATİK KULÜBÜ

DEĞERLER KULÜBÜ

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ KULÜBÜ

COĞRAFYA KULÜBÜ

MÜZİK KULÜBÜ

 

SİVİL SAVUNMA KULÜBÜ

MUN KULÜP

SPOR KULÜBÜ

KİMYA KULÜBÜ

YABANCI DİLLER KULÜBÜ

BİYOLOJİ VE DOĞA KULÜBÜ

GİRİŞİMCİLİK KULÜBÜ

SALI SÖYLEŞİLERİ KULÜBÜ

 

 

 

 

 

 

 

Atayurt Okulları, Eskişehir’in En başarılı kurumlarının seçildiği ARALIK-2019 da önce Halk oylamasıyla finale kalan Atayurt Okulları daha sonra jürinin verdiği oylarla 2019 Yılının EN BAŞARILI EĞİTİM KURUMU ödülüne layık görüldü.

 • 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının 2. Döneminde Bütün dünyada ve ülkemizde Corona Virüs tehtidi baş gösterdi ve Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle 14 Mart 2020 tarihinden itibaren yüz yüze eğitime ara verildi. Ders yılı bitimine kadar Online eğitimle öğrencilerimize başarıyla uzaktan eğitim verildi.
 • 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı başlamadan okulumuzda kurulan “Atayurt Sağlıklı Eğitim Öğretim Ortamı oluşturma ve Sürdürme Komisyonu” marifetiyle önce Sağlıklı Okul Rehberi” hazırladık. Sanayi Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim Kurumları için hazırlanan “Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” doğrultusunda kriter ekiplerimizi kurduk. Türk Standartları Enstitüsü’ne hazırladığımız dosya ile başvuruda bulunduk. Dosyamız incelendikten sonra TSE yetkilileri okulumuzda saha ziyaretinde bulundular. Yapılan denetim sonucu TSE tarafından Eskişehir’de “BENİM OKULUM TEMİZ BELGESİ”ni alan ilk okul olduk. TSE tarafından 2021-2022 Ders yılı başında yapılan denetimlerde “Benim Okulum Temiz Belgesi’ni yeniden almaya hak kazanıldı.
 • Online eğitimi daha güvenli, kullanımı kolay araçlarıyla öğrencileri başarıya taşıyacak yöntemleri barındıran ve akademik alanda sürekli kişisel gelişim sağlayan bir dünya devi olan Google education hizmetini okulumuza kazandırıldı.
 • 2021-2022 Öğretim yılı başında yüz yüze eğitim yapılacağı ümidini taşıyoruz. Pandemi nedeniyle sıkıntı karşılaşılması durumu göz önünde bulundurularak Okulumuzun tüm bölüm ve birimlerinde gereken tedbirler alınmış olup, online eğitim ile öğrencilerimize en verimli şekilde yararlı olmaya devem edilecektir.
 • Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, Başöğretmen Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda en mükemmel şekilde yetiştirilmeleri için, gerekli olan akademik bilgi, sosyal olma ve yabancı dil edinme ile ilgili tüm düzenlemeler yerinde ve zamanında yapılmakta olup, seçkin eğitim-öğretim kadrosu ile lider okulumuzda geleceğin lider insanları yetiştirilmektedir. Atayurt Okullarının bireyleri olarak hepimiz sorumluluklarımızı yerine getirirken, Büyük Atatürk'ün "Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar," sözünü asla aklımızdan çıkarmıyoruz.