ECO - SCHOOL

Programın uygulanması amacıyla, Eko- timler kurulmuş ve Yıllık Eylem Planı hazırlanarak görev bölümü yapılmıştır.

Programın uygulanması amacıyla, Eko- timler kurulmuş ve Yıllık Eylem Planı hazırlanarak görev bölümü yapılmıştır.   Her timde 3 öğretmen ve 8 öğrenci görev almıştır. Eko-timlerimiz programın uygulanması için aktif olarak çalışmaktadır. Ayrıca okulumuzdaki yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve bütün çalışanlarımız programın uygulanmasına destek vermektedirler.

ANNELERİMİZİN TASARLADIĞI BEZ ÇANTALARI KULLANARAK OKULUMUZUN EKO-OKUL PROJESİNE DESTEK OLUYORUZ
ATAYURT ORMANI BÜYÜYOR


Geçtiğimiz sene Okul Aile Birliğimizin projesi çerçevesinde, velilerimizin katkılarıyla öğrencilerimiz tarafından fidanları dikilen “Atayurt 15. Yıl Hatıra Çam Ormanı”ndaki fidanlarımız her geçen gün büyümekte. Sürekli kontrol edilen ormanımızda hiçbir fidanın kurumadığı aksine büyüdüğü gözlemlendi. 

 

BOZCAARMUT DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ
YİYECEĞİM KADAR ALIYORUM, ALDIĞIMI TÜKETİYORUM

Özel Atayurt İlköğretim Okulu, “Eko Okullar Programı” kapsamında “Yiyeceğim Kadar Alıyorum, Aldığımı Tüketiyorum Projesi”ni uygulamaktadır.

Bu projeyle;

* Okulumuz yemekhanesinde oluşan yemek atıklarının azaltılması,

*Bilinçli tüketici olmaları,

*Tutumlu bir vatandaş olmanın kendileri ve toplumumuz için önemini kavramaları,

*Ülkemizdeki ve dünyadaki açlık sorunlarıyla ilgili bir görüş kazanmaları,

*Ekip çalışması ile başarma, belirlenen hedefe varma heyecanını yaşamaları hedeflenmektedir.

 Proje 25’şer günlük kontroller ve sonuçların karşılaştırılması, çıkan sonuçların ilgililerce paylaşılması, yeni hedefler belirlenmesi ve yapılanların arşivlenmesi şeklinde yürütülmektedir.

22 Kasım 2010 tarihinde başlatılan bu proje ile 2. kontrol periyodu sonunda %6’lık bir iyileştirme sağlanmıştır. 

Sunum için tıklayınız.

ÖĞRENCİLERİMİZDEN ÖRNEK DAVRANIŞ


Eko Okul programı çerçevesinde, 2-C, 3-A, 3-B sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri Muazzez TAMER, Hatice GÜMÜŞ, Abdullah ALTINOK rehberliğinde naylon poşet kullanımının doğaya verdiği zararlara dikkat çekmek için bez torba kullanma projesi uyguladılar. Kumaş alıp diktirilen bez torbalara kendi seçtikleri sloganları renkli boyalarla yazdılar ve çantalarının doğa figürleriyle süslediler. Naylon poşet yerine bez torbalarını kullanmaya başladılar.

ATAYURTLU ÖĞRENCİLER EKO OKULLAR YÜRÜYÜŞÜNDE

Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi Çevre Kulübü ve Eskişehir Eco- Okullar grubunun düzenlediği “Kent Temizliğinde Duyarlılık” konulu yürüyüşe Özel Atayurt İlköğretim Okulu öğretmen, öğrenci ve velileriyle beraber katıldı.

Adalar bölgesi Eti Park’ta toplanan grup Espark AVM’ye kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt.Ahmet ATAÇ’ın açılış konuşmasının ardından yürüyüşe başlayan Atayurt Çevre Kulübü öğrencileri, temiz çevre isteklerini hazırladıkları pankartlarla dile getirdiler. İlimizdeki tüm çevre gönüllüleri ve Eskişehir Eko Okullar temsilcilerinin katıldığı yürüyüş Espark AVM önünde son buldu. Espark AVM önünde kurulan platformda Tepebaşı Belediyesi Temizlik görevlileri tarafından gerçekleştirilen konser ilgiyle izlendi.

BEYAZ BAYRAĞIMIZI YENİLEDİK.

Özel Atayurt İlk Öğretim okulu Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliği ile 2006 yılında başlattığı"Temiz Okul, Sağlıklı Okul"Proje kapsamında temizlik ve hijyen kurallarına uygun olarak çalışmalar yapılmış,ilimizde düzenlenen ilk Beyaz Bayrağı almaya hak kazanan okullardan birisi olmayı başarmıştır.

  2006 yılından itibaren her iki yılda bir,İl Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim müdürlüğünce düzenlenen denetimlerde Beyaz Bayrağımızın yenilenmesi sağlanmış,en son 14.04.2011 günü itibarı ile yenilenerek temizlik ve hijyen kurallarına uygun okul olduğumuzu bir kez daha kanıtlamıştır..
  Okulumuzda Beyaz bayrağın yenilenmesinde emeği geçen Öğretmen ,öğrencilerimizi ve personelimizi kutlarız.

YEŞİL BAYRAK ÖDÜLÜNÜ DE ALDIK

Okulumuz 2009-2010 öğretim yılı başında Uluslar arası Eko- Okullar Programına dahil oldu. İki öğretim yılı boyunca yapılan çalışmalar sonucunda TURÇEV tarafından “ Yeşil Bayrak” ödülüne layık görüldü. 28 Mayıs 2011 günü İstanbul’da MEF okullarında yapılan ödül törenine Çevre Kulübü Rehber öğretmenleri Ali YILMAZ ve Hatice GÜMÜŞ katılarak Yeşil Bayrağı okulumuza getirdiler. Çevreci okulumuzun aldığı bu bayrak, öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından sevinçle karşılandı.


DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLADIK

05 Haziran 2011 Pazar günü Dünya Çevre Günü, okulumuz AKM’de etkin bir şekilde kutlandı. Kutlama törenlerinde tiyatro, müzik, dans gösterileri ile anasınıfının çevre konulu defilesi ilgiyle izlendi. Resim ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

AKM sergi salonunda da resim çalışmaları, anasınıfı etkinlikleri ve çevre kulübü proje sergisi davetliler tarafından gezildi.


ENGELLİ VE ÇEVRE DOSTU ATAYURT

ÖZEL KARDEŞ ORMANI Projesi kapsamında öğrencilerimiz ve Okul Aile Birliğimizle birlikte Türkiye Yardım Sevenler Derneği İş Eğitim Merkezine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaretin amacı ÖZEL KARDEŞ ORMANI için üretilen çantaların bizzat yapımını görmek ve emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenleri kutlamak olmuştur. Özel Atayurt Okulları her yıl bin fidan dikerek kurduğu Atayurt Hatıra Ormanın üçüncüsünü bu yıl farklı bir projeyle gerçekleştirecektir. Toplumsal Sorumluluk duyarlılığını geliştirerek, bu yıl kendileri için bir adet, İş Eğitim Okulundaki zihinsel engelli öğrenci kardeşleri için de bir adet olmak üzere ikişer adet fidan dikerek “ ÖZEL KARDEŞ ORMANI”nı birlikte oluşturmaya karar verdiler. Eko Okullar Projesi çerçevesinde, Anemon Otel Müdürü ve Atayurt Okulları Aile Birliği Başkanı Hatice YILDIRIM'la birlikte sürdürülen proje doğrultusunda  hazırlanan “Özel Kardeş Ormanı” çantaları satışları başlatılmıştır.

TEPEBAŞI BELEDİYESİ EĞİTİM ARACI ATAYURT’TA

Okulumuz 4 ve 5. Sınıf öğrencileri Tepebaşı Belediyesi Eğitim aracında Çevre Sorunları ile ilgili eğitim aldılar. Çevre sorunlarını çözmek için çözüm yolları ürettiler ve söz verdiler.

4/A Sınıfı öğrencileri, Tepebaşı Belediyesi Su Kurusu Uygulama merkezinde kullanılmış atık kağıtlardan yeniden kağıt elde ettiler. Bu kağıtlara çevre sorunlarının çözümüne yönelik verdikleri sözleri yazacaklar.