COMENIUS

ÖZEL ATAYURT ANADOLU & FEN LİSESİ COMENIUS PROJESİ

Özel Atayurt Anadolu & Fen Lisesi’nin Ocak 2009’da Türk Ulusal Ajansına yapmış olduğu “How Everybody Remembers Meaningful Enjoyable Sights” adlı Çok Ortaklı Comenius Projesi başvurusu Ağustos 2009’da kabul edilmiştir. Bu tarihten sonra Proje çalışmalarına başlanmış ve öncelikle Comenius Proje Grubu öğrencileri belirlenmiştir. Daha sonra da 22-27 Ekim 2009’da Türkiye’de gerçekleştirilen birinci Comenius Toplantısı için çalışmalara başlanmıştır.

22-27 Ekim 2009’da Türkiye’de birinci proje toplantısı gerçekleştirilmiş, Almanya, İspanya, İtalya, Macaristan ve Yunanistan’dan gelen 24 öğrenci ve öğretmen misafir edilmiştir. Türkiye’de gerçekleşen birinci proje toplantısında Comenius Proje grubu öğrencileri ağırladığı misafirlerine Türkiye’nin güzelliklerini yerinde göstermiş ve Türk gelenek ve göreneklerini gösteren bir halk oyunları gösterisi sahnelemiştir.

Comenius Projesi 2009-2011 tarihlerini kapsamaktadır ve iki yıl boyunca devam edecektir. Bu iki yıl süresince Atayurt Comenius Proje Grubu öğrencileri sırası ile 17-22 Mart 2010’da İspanya’ya, 18-24 Nisan 2010’da İtalya’ya, 14-21 Ekim 2010’da Almanya’ya, 11-18 Nisan 2011’de de Yunanistan’a giderek proje çalışmalarında bulunmuşlar ve Türk kültürünü en iyi şekilde yurt dışında tanıtmışlardır.

Proje Hedefleri: Projemizin hedefi kültürler arası etkileşim ve diyalog olarak ana bir başlık altında toplanabilir. Özel hedeflerde ise öğrencilerin İngilizce’yi kullanarak kendi kültürlerini ve geleneklerini proje ortağı ülkelerde anlatmaları, proje çalışmaları için gerekli planlama ve organizasyonları gerçekleştirmeleri, bilgisayar ve iletişim teknolojileri araçlarını proje çalışmalarında yararlı bir biçimde kullanmaları amaçlanmaktadır.

Ayrıca projemizin somut hedefleri arasında kültürel turizm anlayışının geliştirilmesi, ve öğrencilerimizin kendi kültürleri, tarihleri, gelenek ve görenekleri ile ilgili bilgilerinin genişletilmesi bulunmaktadır. Proje çalışmalarını gerçekleştirmek öğrencilerimizin açık fikirli ve bilinçli birer vatandaş olarak gelişmelerinde bizlere yardımcı olacaktır.

Projemize kısa ad olarak H.E.R.M.E.S. ismini vermemizin nedeni, öğrencilerimizi kendi kültürleri ve diğer ortak ülkelerin kültürleri ile ilgili çalışmalar yapmaya sevk etmek, ve bu çalışmalar sayesinde farklı ülkelerin kültürlerini ve geleneklerini hoşgörü ile karşılamalarını sağlamaktır. Bilindiği üzere Hermes mitolojide Zeus’un habercisidir. Bu proje ile öğrencilerimizde kendi kültürlerinin birer elçisi olmuşlardır.

Uluslar arası toplantılarda gerçekleştirilen proje faaliyetlerinin dışında da proje planına göre ortaklar üzerine düşen görevleri yerine getirmekte ve oluşturdukları proje çalışmalarını projemiz için oluşturulmuş aşağıdaki web adresinde sergilemektedirler. Ayrıntılı bilgi ve diğer proje faaliyetlerini görebilmek için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz.

http://www.itcmazara.it/comenius-hermes/index.htm

KÜLTÜR ELÇİLERİMİZ ALMANYA'DAN DÖNDÜ

İlimizin kültür elçisi Atayurt Okulları, 14-21 Ekim 2010 tarihleri arasında Avrupa Birliği Gençlik Programları çerçevesinde geçekleştirilen “KÜLTÜRLER ARASI DİYOLOG” konulu Comenius projesinin 4. ayağı için gittiği  Almanya’nın Hamburg kentinden döndü. Almanya’ya giden ekibimiz Almanya’nın tarihi ve kültürel yerlerini gezmenin yanı sıra proje ortağı olan Yunanistan, İtalya, Macaristan ve İspanya’dan gelen öğrenci ve öğretmenlere kültürümüzü tanıtan etkinlikler sergiledi. Almanya’ya giden grubumuzun kafile başkanı Genel Müdür Hikmet ERTÜRK, Türk Kültürünü en iyi şekilde tanıtıp, 5 ülke arasında yeni dostluklar kurarak şehrimize geri döndüklerini belirtti. 
Kültür elçilerimiz daha önce de projenin ilk ayağını ilimizde gerçekleştirdikten sonra sırasıyla İspanya ve İtalya’da bir dizi ziyaretler gerçekleştirmişti.

ATAYURT YİNE ULUSLAR ARASI PLATFORMDA

Avrupa Birliği Gençlik Programları çerçevesinde gerçekleştirilen "KÜLTÜRLER ARASI DİYOLOG" konulu Comenius projesinin 3. ayağı için 18-24 Nisan 2010 tarihleri arasında İtalya'nın Mazzara Del Vallo kentinde "ISTITUTO TECNICO COMMERCIALE STATALE "FRANCESCO FERRARA" okuluna konuk oldular. İtalya'ya giden ekibimiz İtalya'nın tarihi ve kültürel yerlerini gezmenin yanı sıra proje ortağı olan Yunanistan, Almanya, Macaristan ve İspanya'dan gelen öğrenci ve öğretmenlere kültürlerini tanıtan etkinlikler sergilediler. Palermo kentinde üst düzey kabul gören eden ekibimiz Türkiye'den götürdükleri hediyeleri takdim ettiler. İtalya'ya giden grubumuz, Türk Kültürünü en iyi şekilde tanıtıp, 5 ülke arasında yeni dostluklar kurarak şehrimize geri döndüler.

ATAYURTLULAR İSPANYA’DA

Avrupa Birliği Gençlik Programları çerçevesinde gerçekleştirilen "KÜLTÜRLER ARASI DİYOLOG" konulu Comenius projesinin 2. ayağı için dört öğretmen ve öğrenciden oluşan sekiz kişilik Atayurt kafilesi İspanya'nın Mataro kentinde Sol  Ixent okuluna konuk oldular. Barselona'ya giden ekibimiz Barselona'nın tarihi ve kültürel yerlerini gezmenin yanı sıra proje ortağı olan Yunanistan, Almanya, Macaristan ve İtalya'dan gelen öğrenci ve öğretmenlere kültürlerini tanıtan etkinlikler sergilediler. Mataro Belediye Başkanını ziyaret eden ekibimiz Türkiye'den götürdükleri hediyeleri takdim ettiler.
İspanya'ya giden Atayurt Anadolu/Fen Lisesi Müdürü Zevri BİNGÜL, Biyoloji Bölüm Başkanı A. Eren ŞİMŞEK, Kimya Bölüm Başkanı Nurcan ISIYEL, ve Proje Koordinatörü Serdar MERCAN, öğrencileri ile birlikte ülkemizin ve şehrimizin tanıtımı için büyük çaba harcadılar. 8 gün boyunca İspanya'da kalan grubumuz, Türk Kültürünü en iyi şekilde tanıtıp, 5 ülke arasında yeni dostluklar kurarak şehrimize geri döndüler. 
Projenin 3. ayağı için ekibimiz Nisan ayının son haftası İtalya'nın Palermo kentine gidecekler.

ATAYURT OKULLARI YURT DIŞINDAN GELEN KONUKLARINI AĞIRLADI

Özel Atayurt Okulları "Kültürlerarası Etkileşim ve Diyalog" konulu proje kapsamında İtalya, Yunanistan, Almanya, Macaristan ve İspanya'dan gelen konuklarını ağırlayarak, yıllardan beri süre gelen kültür elçiliği görevini sürdürdü.
22 Ekim 2009 tarihinde ülkemize 5 ülkeden gelen 24 misafirimiz, Kurucu Temsilcisi Ahmet YALÇIN, Genel Müdür Hikmet ERTÜRK, Lise Müdürü Zevri BİNGÜL, Biyoloji Öğretmeni A.Eren ŞİMŞEK ve İngilizce Öğretmeni Serdar MERCAN tarafından İstanbul'da karşılandı. 23 Ekim 2009 Cuma günü İstanbul'un tarihi güzelliklerini gezen misafirlerimiz, aynı gece Ege ve Akdeniz Bölgesi'ndeki turistik bölgeleri gezmek üzere yola çıktılar. Efes, Meryem Ana Kilisesi, Şirince, Maket Köy gibi ülkemizin doğal ve tarihi güzelliklerini bir arada bulan misafirlerimiz, 25 Ekim 2009 günü ilimize geldiler. 24 kişiden oluşan kafile, Atayurt Okulları yetkilileri ile birlikte 26 Ekim Pazartesi günü Valilik, Büyükşehir ve Belde Belediye Başkanları, Milli Eğitim Müdürü ile çeşitli temaslarda bulundular. Aynı gün ülkemizin kültürünü tanıtmak amacıyla saat 19:00'da Eskişehir Kültür Merkezi'nde bir gece düzenlendi. Gece'de kına gecesi, Anadolu Halk Dansları ve Anadolu Türküleri gibi kültürel miraslarımızdan bölümler sergilendi. 27 Ekim 2009 Salı günü proje çalışmalarının okulumuzda sergilenmesinin ardından, Türk Yemeklerinden oluşan akşam yemeği konuklara sunuldu. Aynı gece 222 Park MAJHA'da düzenlenen veda gecesinde konuklar doyasıya eğlendiler. 24 kişiden oluşan kafile 28 Ekim 2009 Çarşamba günü ülkemizden ayrılırken oldukça duygusal anlar yaşandı.

ATAYURTLU KÜLTÜR ELÇİLERİ YUNANİSTAN’DAN DÖNDÜ

Kısa adı H.E.R.M.E.S olan “How Everybody Remembers Meaningful Enjoyable Sights” adlı Comenius Projesi kapsamında son uluslar arası gezisini gerçekleştiren Atayurt Comenius Proje Grubu Yunanistan’dan döndü. Proje Koordinatörü Serdar Mercan, Atayurt Anadolu-Fen Lisesi öğrencilerinden H. Gizem ÖNER ve Aybüke TEZEL’den oluşan grup 11 Nisan 2011 tarihinde Yunanistan’ın Salamina Adasına giderek; buradaki 1st GENIKO LYKEIO SALAMINAS adlı lisede proje çalışmaları gerçekleştirdiler. Bir hafta boyunca Yunanistan’ın kültürel ve tarihi yerlerini ziyaret eden Atayurt kafilesi; Salamina Belediye Başkanı’na da kısa bir ziyaret gerçekleştirerek ve Türkiye’den götürdükleri hediyeleri takdim ettiler.

Proje kapsamında çok yararlı ve eğlence bir hafta geçiren grubumuz diğer ülkelerden gelen proje ortağı ülkelerin öğrenci ve öğretmenleri ile zevkli dakikalar geçirdiler.

Yunanistan’da kaldıkları sürece Acropolis, Kanakia, Monastiraki Area, Syntagma Square, Zappeion Gardens, Faneromeni Monastery, Eleftherotria Hill, Folk Museum, Nafplion, Mycenae, Poros Island gibi bir sürü tarihi ve arkeolojik alanı ziyaret eden kafile ülkemizin kültür elçiliği görevini de gerçekleştirerek Eskişehir’e döndüler.

22-27 EKİM 2009 TÜRKİYE

Projemizin hazırlık toplantısından sonra gerçekleştirilen ilk uluslar arası toplantısı Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Ortak ülkelerimizden gelen 24 öğrenci ve öğretmen Türk Comenius Heyeti ile birlikte İstanbul ve İzmir’de kültürel mirasımızın önemli örneklerini ziyaret etmiş ve proje hedeflerinden en önemlisi olan bilinçli kültürel turizm anlayışını gerçekleştirmiştir. Bu kültürel gezinin ardından şehrimize gelen Comenius Heyeti resmi ziyaretlerde de bulunmuşlardır. Proje çalışmalarını gerçekleştirmek için toplantılar yapılmış ve görevli öğrenciler ülkelerini, yaşadıkları şehirleri ve okullarını tanıtan sunumlar gerçekleştirmişlerdir.


17-22 MART 2010 İSPANYA

İkinci uluslar arası toplantımız İspanya’nın Mataro şehrinde gerçekleştirilmiştir. Okulumuz bu toplantıya 8 kişilik bir heyetle katılmıştır. İspanya’daki toplantıda ortaklarımızın her biri birer kültürel etkinlik sergilemişlerdir. Öğrencilerimiz İspanya’da kısa bir halk oyunu gösterisi sunmuşlardır. Ayrıca her ülke kendi kültürünü yansıtan 7 nesneyi okulda hazırlamış oldukları stantlarda sergilemişler ve serginin bitiminde bu nesneleri diğer ülkelerden gelen arkadaşları ile değiş tokuş etmişlerdir.


18-24 NİSAN 2010 İTALYA


Projemizin üçüncü uluslar arası toplantısı İtalya’nın Mazzara Del Vallo şehrinde gerçekleştirilmiştir. Okulumuz bu toplantıya 5 kişilik bir kafileyle katılmıştır. İtalya’daki toplantıda proje ortakları kendi kültürlerinden bir objeyi ya da kişiyi tanıtan kısa film sunumlarını gerçekleştirmişlerdir. Okulumuz temsil eden öğrencilerimiz Mevlana, Mevlevilik ve Sema Gösterisi ile ilgili hazırladıkları iki kısa filmi İtalya’da sergilemişlerdir

14-21 EKİM 2011 ALMANYA

Dördüncü uluslar arası toplantı için proje ortakları Almanya’nın Hamburg şehrinde buluştular. Türkiye 8 kişilik bir grup ile toplantıya katılmıştır. Almanya’daki toplantı için bütün proje ortakları kısa birer canlı performans sergilediler. Okulumuzu temsil eden öğrencilerimizde Almanya’daki gecede harika bir piyano resitali sergilediler ve izleyicileri büyülediler.

11-18 NİSAN 2011 YUNANİSTAN


Projemizin beşinci ve son ayağı için proje ortakları Yunanistan’ın Salamina adasında son defa bir araya gelmişlerdir. Yunanistan’daki son buluşmada proje ortakları hazırlamış oldukları “Yöresel Kıyafetli Bebekleri” ve bebekler için hazırlanmış bir haftalık gezi planlarını tanıtmışlardır. Ayrıca bütün ortaklar kendi kültürlerinden birer esinti oluşturan kendi tasarımları “Kaleidescope’ları” sergilemişlerdir. Okulumuzu son toplantıda 3 kişilik bir heyet temsil etmiş ve eğlenceli vakit geçirmişlerdir.

ÖZEL ATAYURT ANADOLU/FEN LİSESİ COMENİUS PROJE GRUBU BELÇİKA'DA

Özel Atayurt Anadolu & Fen Lisesi’nin Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti,  İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya’dan orta öğretim kurumları ile birlikte yürüttüğü “Take Responsibility Today For a Better Tomorrow” (Güzel Bir Yarın için Bugünden Sorumluluk Al) adlı çok ortaklı Comenius Projesi  kapsamında gerçekleştirilen 3. Uluslararası proje toplantısı için Okulumuzu temsilen Genel Müdürümüz Hikmet ERTÜRK, İngilizce Öğretmenimiz Berkant KAYIŞDİKİCİ ve 9. Sınıf öğrencilerimizden Canberk TUNAKAN, Furkan ŞAHBAZ, M. Yiğit KODAK Belçika’ya gitmişlerdir. Başkent Brüksel’de tarihi ve turistik yerleri ziyaret eden ekibimiz 22.04.2013 tarihinde proje çalışmalarını gerçekleştirmek üzere Hoeselt kasabasına geçmişlerdir.

26.04.2013 Cuma gününe kadar çalışmalarına devam edecek ekibimize başarılar dileriz.

ÖZEL ATAYURT ANADOLU & FEN LİSESİ COMENIUS PROJE GRUBU YURDA DÖNDÜ

Özel Atayurt Anadolu / Fen Lisesi’nin Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Macaristan, Polonya ve İspanya’dan orta öğretim kurumları ile ortaklaşa yürüttüğü Hayat Boyu Öğrenme Programlarından Çok Ortaklı Comenius Projesi - “Take Responsibility Today for a Better Tomorrow” - (Güzel bir yarın için bugünden sorumluluk al) kapsamında Belçika’nın Hoeselt kasabasına giden proje ekibimiz verimli bir çalışmanın ardından yurda döndü.

Institute of Catholic Studies (IKSO) okulunun ev sahipliği yaptığı üçüncü proje çalışmasının teması olan “Healthy Food & Healthy Mind (Sağlıklı Bir Beden için Sağlıklı Beslenme)” çerçevesinde sunumlar gerçekleştiren ekipler projenin Belçika ayağını başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Proje çalışmalarının yanı sıra ekipler Genk, Brüksel, Tongeren, Bilzen gibi yakın şehirlerdeki görülmesi gereken tarihi ve turistik yerleri de ziyaret etmişlerdir.

Proje çalışmaları 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Macaristan, Türkiye, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’da düzenlenecek proje uygulamaları ile sürdürülecektir.

 

SORUMLULUK İÇİN YOLA ÇIKAN COMENIUS PROJE GURUBUMUZ YURDA DÖNDÜ

“Take Responsibility Today for a Better Tomorrow” (Daha İyi Bir Yarın İçin Bugünden Sorumluluk Al!) Comenius projesinin 4. Ayağı için okulumuz proje gurubunda yer alan İngilizce Öğretmeni Serdar MERCAN ve Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencilerimizden Damla YAKUT, Nil OSKAYLAR ve Öykü Naz SAĞLAM 22-29 Eylül 2013 tarihleri arasında Macaristan’ın Debrecen şehrinde bulunan Bethlen Gábor Secondary School of Economics ortaöğretim kurumuna konuk oldular.

“Responsibility on Your Own” (Bireyin Kendine olan Sorumluluğu) temalı proje toplantısında katılımcılar kendi okullarındaki öğrencilere uyguladıkları “Lifestyle Questionnaire” (Yaşam Tarzı Anketi) sonuçlarını değerlendirdikleri istatistikleri sundular. Guruplar ayrıca sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamak için hazırlamış oldukları geleneksel ve sağlıklı menüleri diğer ülkelerden gelen katılımcılarla paylaştılar.

Macar ailelerde konaklayan öğrencilerimiz İngilizce pratik yapmanın yanı sıra Macar kültürü ve yaşam tarzı ile ilgili önemli detayları yaşayarak öğrendiler.

Proje çalışmalarından arta kalan zamanlarda eğlenmeyi de unutmayan gurubumuz Hortobágy, Eger Kalesi ve başkent Budapeşte’deki önemli tarihi ve kültürel yerleri gezmeyi de ihmal etmediler.

22-30 Ekim 2013 tarihleri arasında proje ortaklarını Eskişehir’de ağırlayacak olan okulumuz gerekli planlamaları yapmaya başladılar.